„Alapoktól a tetőig”
Ez a rövid, de találó mondat foglalja össze az újHÁZ Centrum 2015. évi üzenetét Azért választottuk, mert telephelyeinken nemcsak a szükséges építőanyagokat, termékeket találja meg, de szolgáltatásaink is kiterjednek az építkezés és felújítás szinte minden pillanatára. És e gondolat szellemében készül kéthavonta jelentkező elektronikus magazinunk is. Az aktuális tartalmat úgy válogatjuk össze, hogy abban sok változatos szakmai cikket találjon Ön is, az alapoktól a tetőig.
Mivel a nyár idén is szinte robbanásszerűen köszöntött be, már végképp elhárultak az akadályok az otthonunk körüli munkák elvégzése elől. A kert szerelmesei már a növények újraültetésén és pázsit nyári igénybevételre történő felkészítésen már túl is vannak, mégis ideálisak most már a körülmények a teraszok, tűzrakók, támfalak esetleges átalakítása. Egy okosan megtervezett szépen felújított kert szinte második otthonunk a nyári hónapokban.
Hasonlóképpen van ez a ház egyéb, külső szerkezetet érintő munkáival is, mint például a tető felújításával. Az időjárás viszontagságait elsősorban a cserepek sínylik meg, de a szerkezet átvizsgálása, a tető szigetelése, a kéményrendszer felülvizsgálata ugyanolyan fontosak otthonunk biztonsága és gazdaságos fenntartása szempontjából. Így aztán most is a szezonálisan soron következő munkákra koncentráltunk a magazinunk szerkesztése során.
Az Ötlettár második számában olvashat többek között a tetőfelújításról, valamint a beton- és kerámiacserepek sajátosságairól.
Megismerkedhet a házi betonozás legfontosabb szabályaival, azon belül is a vasalás és zsaluzás rejtelmeivel. Szó lesz a megfelelő klimatizálásról és árnyékolástechnikáról, amely a nyár közeledtével igazán aktuális. A könnyedebb témákban is kalandozunk, hiszen a nyár sláger programjai a grill partik, kerti sütések. Magazinunk oldalai szeretnénk, ha egyben inspirációt is jelentenének otthonunk megújításához vagy esetleg egy új létrehozásához. Mostani számunkban a térelválasztás és az új helyiségek kialakítása mellett a hangulatos tetőterek elengedhetetlen kellékéről, a tetőablakokról írunk.
Bízunk benne, hogy nyári számunk témái között is talál kedvére valót. Kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy megmutassuk: otthonunk bármely részének felújítása, vagy egy új építése nem egy nyomasztó, erőnket meghaladó feladat, hanem egy izgalmas, örömteli vállalkozás. Az egyes munkálatokat jobban megismerve, magabiztos döntés születhessen a technológiák, építőanyagok kiválasztása terén. Magazinunk szerkesztése új feladat számunkra is, így szívesen fogadjuk véleményüket, javaslataikat, írjanak nekünk az otlettar@uj-haz.hu e-mail címre! A nyár amúgy remek alkalom, hogy a pihenést összekössük tervezgetéssel, álmodozással. Ehhez szeretnénk a mostani számunkkal is hozzájárulni.
Kellemes olvasást és napsütéses szép nyarat kívánunk.
Dr. Rázsóné Szórády Csilla
cégvezető
Öreg, elhanyagolt tetőink felújítása komoly feladatot jelent, viszont nagyon sokat lehet megtakarítani a régi tetőszerkezet felújításával. Arra kerestük a választ, hogy miképp lehet ez a folyamat gyors, eredményes és költséghatékony.
Általában két részre szokták osztani a tetőfelújításokat. Az egyik esetben a héjazat cseréjéről, míg a másik esetben az egész szerkezet javításáról beszélünk.
A komplett héjazatcsere során az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen fedőanyag típust válasszunk (kerámiacserép, betoncserép, zsindely vagy palatető, fémlemez) A másik lényegi elem, hogy milyen szempontokat helyezünk előtérbe (időtállóság és biztonság, energiatakarékosság, netán az esztétikum). Ilyenkor érdemes figyelembe venni az építési környezetet, és azt is hogy a választott anyag mennyire illeszkedik a milliőhöz, melyben élünk.
A legtöbb vásárló számára az elsődleges szempont az olcsó ár, pedig a legolcsóbb tetőfedőanyag valójában a vevő minimális elvárásait sem teljesíti.
A két legelterjedtebb fedőanyag a felújítók és építkezők körében a beton- és a kerámia tetőcserép. Bejegyzésünkben ezzel a két típussal foglalkozunk részletesebben.
A betoncserép rendkívül jól ellenáll a szélsőséges környezeti hatásoknak, vízzárósága, színtartóssága és zajcsillapítása kiváló. A nagy tömegű hó vagy jég sem okoz esetükben törést. A betoncserepek átlagosan 50%-kal nagyobb szilárdságot mutatnak fel az égetett agyag tetőcserepekkel szemben, ez derül ki a tetőcserepekre vonatkozó szabványok követelményeiből.
A kerámiacserép könnyebb súlya miatt kevésbé terheli a tetőt. Azt gondolhatnánk, hogy emiatt felrakása is könnyebb, de ez nem így van. Mivel általában a mérete is kisebb ezért majdnem kétszer annyi cserép kell egy négyzetméterre a beton típusú társához képest. Érv lehet a kerámiacserép mellett, hogy egy ezer éves hagyománnyal rendelkező természetes anyag, továbbá egyedi formákban, színekben érhető el és tetszőleges fedésmódban tehető le. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a más gyártási eljárásokkal készülő termékek ne lehetnének ugyanolyan jók. Sőt, manapság már sokkal inkább számít a gyártási technológia.
Például, ha fontos szempont számunkra az energiatakarékosság, akkor érdemes megismerkednünk egy forradalmi fejlesztéssel, a hővisszaverő beton tetőcserepekkel (Tectura Thermo Protector).
Ez az új keletű találmány visszaveri a nap azon sugarait, amelyektől felmelegedne a tető, és ennek köszönhetően akár 5-10 fokkal is csökkentheti a hőmérsékletet a tetőtérben. A technológia hadiipari fejlesztések során jött létre, de hamar sikerült átültetni a civil felhasználásra. A magyar piacon és világviszonylatban egyedülálló termék áprilisban debütált a Construma szakvásáron, ahol megnyerte a Construma Díjat is.
A leírtakból jól látható, hogy nem lehet eldönteni, melyik cserép jobb a másiknál.
Bármelyik mellett is döntünk, előtte érdemes szakértő segítségét kérnünk és lehetőség szerint válasszuk a megbízható és minőségi anyagot.
Egy olcsóbb termék hosszú távon sokkal jelentősebb költségekkel járhat. Egy minőségi cserép esetén azonban épp az ellenkező igaz: a megfelelő tetővel jelentősen javul otthonunk energiahatékonysága, amit fűtési számlákon érezni fogunk. Különösen vonatkozik ez arra az esetre, ha beépített tetőtér van a házunkban.
A teljes héjazatcsere témáját részletesen megismertük. A tetőfelújítás másik esete a teljes szerkezet javítása. Gyakran előfordul, hogy a nagy terhek hatására a szarufák elgörbülnek. Ilyenkor a tetőlécezést újra kell építeni. A teljes szerkezet javítása nem könnyű munka, de nézzük meg, milyen lépésekből is áll.
Az állapotfelmérést követően jön a tervezés. Mielőtt bármilyen munkálatba és felújításba belevágnánk, az egyik legfontosabb, hogy biztosítanunk kell a helyszínt. A tetőről lehulló anyag igen veszélyes lehet a járókelőkre nézve.
Ennek kiküszöbölése és biztosítása kötelező. Emellett be kell szereznünk a munkavédelmi előírásoknak megfelelő eszközöket, felszereléseket, melyek használata nélkül akár bírságra is számíthat a szabályszegő.
Ha gondoskodunk a megfelelő körülményekről, alapanyagokról és szakértői csapatról, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a jól megtervezett és javított tetőnk hosszú távon fogja garantálni fejünk felett a biztonságot.
A betonozás hallatán a legtöbbünk számára egy nehéz, rendkívüli szakértelmet kívánó munka ugrik be, aminek nincs értelme nekifogni sajátkezűleg.
Egy ház alapozásához vagy más nagyobb lélegzetvételű munkához valóban érdemes szakembert hívni, de egy kerítés, kocsibeálló vagy járda betonozásába akár mi magunk is belevághatunk.
Ezúttal a betonozáshoz elengedhetetlen vasalás és a zsaluzás témáját járjuk körbe.
Mindannyian láttuk már, hogyan öntik a friss betont. Állaga ilyenkor még folyékony, képlékeny, azaz könnyedén formázható. Ebben az állapotában kell a végleges alakját kialakítanunk, amelyben a zsaluzat lesz segítségünkre. Ennek elemei általában fából készülnek, de manapság egyre gyakrabban
találkozhatunk alumínium zsaluzattal is. Amennyiben saját magunk részére készítünk zsaluzatot, célszerűbb fát használnunk, hiszen könnyebben beszerezhetjük és a felhasználása is egyszerűbb.
Elegendő körülbelül 2,5 cm vastag léceket alkalmaznunk. A felhasznált szegek olyan hosszúak legyenek, mint a zsalu deszkáinak, illetve az összefogó léceknek együttes vastagsága. Nem érdemes túl sok szeget felhasználnunk, mert csak terhelik a faanyagot, így a zsaluzat a beton nyomása során megrepedhet.
A zsaluzat összeállításakor hagyjunk pár milliméter helyet a deszkák között. Erre azért van szükség, mert a fa felszív egy kis vizet a friss betonból, amelynek eredményeképpen megduzzad.
Amennyiben szorosan összeállított zsaluzatot használnánk, a megnövekedett térfogat hatására eldeformálódna, így a frissen kiöntött beton is szabálytalan alakban szilárdulna meg.
Pár milliméter hézag tehát mindenképpen kell, amely épp elegendő ennek ellensúlyozására, ugyanakkor attól sem kell tartanunk, hogy kifolyik a friss beton.
Szélességüknek értelemszerűen nagyobbnak kell lennie, mint a betonozásra váró felület magassága. Az a lényeg, hogy a zsaluzat elbírja a beton súlyát.
Arra is figyeljünk, hogy belső oldala (amelyik a betonnal érintkezik) minél simább felületű legyen.
Így száradás után könnyebben el tudjuk távolítani és a beton sem sérül meg. Ráadásul az egyenletes felület könnyebbé teszi a későbbi vakolási munkákat is.
A szilárd betont sokan erős, tartós és ellenálló anyagnak gondolják, de vasalás nélkül valójában törékeny. Éppen ezért elengedhetetlen a megfelelő betonacél megerősítése.
A vasalás tulajdonképpen egy négyszög alakban hajtott acélháló, amelyet betonacélból vagy hengerhuzalból készíthetünk. Más néven hengervasnak is nevezik.
Lényeges, hogy a vasalás alakja és mérete illeszkedjen a zsaluzatba kerülő betonhoz.
A kengyelvasakat és a hosszanti betonacélokat a legtöbb esetben lágyhuzallal kötözik össze. Összeszerelése során figyeljünk arra, hogy a beton külső széle és a vasalás között hagyjunk legalább három centiméteres helyet.
A betonacél ugyanis a víz hatására rozsdásodik, és ha túl közel van a lábazat széléhez, idővel ott is megjelenhetnek rozsdás folyások.
Ezek azok az általános szabályok, amelyekre saját kezű betonozás során mindenképpen figyelnünk kell. Mielőtt belevágunk, érdemes kikérni egy szakember véleményét is, hiszen a munka jellegétől, a felhasználás céljától, vagy akár az időjárástól is függ, hogy milyen módszerekkel, milyen keverési aránnyal látunk neki a feladatnak.
Ahogy közeledik a nyár és nyakunkon a meleg, egyre gyakrabban merül fel a kérdés: hogyan védekezzünk otthonunkban a hőség ellen? Szerencsére erre a problémára már számos megoldás létezik, melyek mind kényelmünket igyekeznek kiszolgálni.
Mi most két alapvető technológiát mutatunk be részletesebben. Az egyik a sokak számára ismert klimatizálás, mely már mindenki számára könnyen elérhető. Az egyszerű léghűtő-fűtő készülékek is megoldást jelenthetnek, bár ezek többnyire csak alkalmazási terük léghőmérsékletét képesek szabályozott körülmények között tartani.
Ezekben sok estben még légszűrőt sem találunk. A mai modernebb berendezésekkel viszont már biztosíthatjuk a levegő kívánt hőmérsékletét, nedvességét és tisztaságát is.
A műszakilag igényesebb vásárlók részére fejlesztették ki a klímagyártók ezeket az úgynevezett komfort klímaberendezéseket, melyek a jelentős fejlesztéseknek köszönhetően még a levegő tisztítását, a levegő regenerálását is elvégzik.
Napjainkban a legelterjedtebb légkondicionáló megoldás a split klíma, melynek megnevezése az angol split (szétosztott) szóból származik. Esetünkben ez azt jelzi, hogy a berendezés kültéri és beltéri egységből épül fel.
Érdemes tudni, hogy a terek hűtésekor történő hőelvonás során a klíma hőcserélő lamelláin lecsapódó pára, kondenzvíz keletkezik, melynek az elvezetéséről gondoskodni kell
A nem szakszerűen végzett kondenzvíz-elvezetés problémákhoz (bent csöpögő víz) vezethet. Az elvezetőcsőnek megfelelő leejtéssel kell rendelkeznie ahhoz, hogy gond nélkül távozhasson a lecsapódott pára. Figyelni kell a csőszakaszra, hogy abban ne legyen egyetlen emelkedő szakasz sem.
Amennyiben csak emelkedő csőszakasszal orvosolható a helyzet, akkor cseppszivattyú alkalmazására van szükség. Ezenkívül gondoskodni kell a szakszerű kivezetésről, mely leggyakrabban ereszcsatornába, vagy lefolyóba történik.
A hagyományos, régi típusú klímaberendezések sajnos csak fix fordulatszámon képesek hűteni, ami gazdaságtalan működtetést eredményez.
A modern készülékek inverteres technológiát használnak, melynek köszönhetően csak annyi villamosenergiát fogyasztanak, amennyi a helyiség lehűtéséhez szükséges. Ezzel akár 40%-kal kevesebb fogyasztás érhető el.
Az inverteres technológia további előnyei közé tartozik, hogy működése csendesebb, és rövidebb idő alatt képes lehűteni az adott helyiséget.
A másik megoldás, amellyel jelentősen hozzájárulhatunk az otthon kellemesebb hőmérsékletéhez, az árnyékolás. Rögtön az elején érdemes megjegyezni, hogy az árnyékolás főként egy külső védekezést jelent.
Belső megoldásként létezik ugyan néhány (pl.: hővisszaverős árnyékolórolók, függönyözés) melyek tompítják ugyan a fényhatásokat, de a sugárzó hő hatásai ellen kevésbé hatékonyak. Ez a védekezési típus minden esetben összefüggésben van házunk tájolásával. A legnagyobb hőterhelés a déli, délnyugati és nyugati oldalon éri falainkat.
Földrajzi elhelyezkedésünknek köszönhetően a többi oldalon nincs szükség védekezésre.
A külső árnyékolásnak háromféle módja létezik.
1. Vízszintes (szerkezeti) árnyékolás
Ilyenkor különböző árnyékolókereteket (pergola), vízszintes előtetőket vagy erkélyeket alkalmazva épületszerkezetünket hosszabbítjuk meg. Ezen szerkezetek kinyúlási hossza átlagos, 2,40 m-es nyílászáró magasságnál körülbelül 120-150 cm esetén működik hatékonyan. Mivel a téli és nyári nap beesési szöge változó, így nyáron védelmet nyújt, de a téli alacsonyabb napállásnál beengedi a napfényt, ami kifejezetten hasznos, hiszen télen melegre és napfényre van szükségünk a lakásban.
Ebbe a típusba tartoznak a kinyitható napellenző ponyvák, melyek főként teraszok és erkélyek árnyékolására kínálnak kézenfekvő megoldást.
2. Függőleges árnyékolás
Ezek a legelterjedtebb megoldások, hiszen ezek alkalmazása utólag is megoldható. A kínálat óriási, mind a használni kívánt anyagok, mind a mozgatás síkját illetően.
Vízszintes mozgatásnál egy keretet nyitunk vagy tolunk, ami lehet fa, fém, de akár vászon is.
3. Növénnyel történő árnyékolás
Ebben az esetben egy nagy méretű fát ültetünk a megfelelő helyre, ami megvédi lakásunkat. Amennyiben ezt a módszert választjuk, mindenképpen lombhullató fát keressünk, hiszen nyáron a sűrű levelekkel véd, de télen a csupasz lombkorona beengedni a napot.
A fenti lehetőségeket megfelelő tervezés után alkalmazva rengeteg energiát spórolhatunk, és ideális esetben a kinti 30 fok esetén légkondicionálás nélkül is biztosítható a 22-24 fok a lakásban. Ügyes tervezés esetén ezek az árnyékoló elemek még házunk díszei is lehetnek. Mérlegeljünk okosan, és válasszuk a lehetőségeinknek megfelelő megoldást.
Amennyiben elbizonytalanodunk döntésünkben, kérjük ki szakértő segítségét.
A jó kerti sütögetéshez nem elegendő a húsokat a rostélyra teregetni és közben a söröskorsóval a kézben hátradőlni a kerti székben.
A sikeres parti titka ugyanis a gondos előkészületekben rejlik. A szezon beindulása előtt érdemes átgondolni néhány kérdést.
Először is mérjük fel a lehetőségeinket, amelybe a kert méretétől kezdve a pénztárcánk vastagságáig sok minden beletartozik.
Amennyiben még nem rendelkezünk a beszerzése előtt vegyük fontolóra, hogy milyenek az elvárásaink a berendezéssel kapcsolatban és mérlegeljünk.
A következő szempontokat célszerű szem előtt tartani: ár, méret, gyorsaság, egyszerű használat, biztonság, tárolás, karbantartás.
A kertben használható eszközöknek számos változata létezik. Mi a családi házak és nyaralók kertjeinek hangulatosan kialakított, állandó elemével, az épített tűzrakó helyekkel foglalkozunk.
Napjainkban nagyon elterjedtek a klasszikus, kőből vagy téglából készült, kör alakú megoldások.
Az ilyen állandó tűzrakó hely nagy előnye, hogy a szabad tűzön nemcsak grillezni tudunk, hanem süthetünk nyárson és főzhetünk bográcsban is. Kialakításuk akár házilag is könnyen megvalósítható.
Amennyiben különlegesebb alkalmatosságon gondolkozunk, akkor érdemes számításba venni a kőből készült, kerti grillkandallókat is.
Egy ilyen építmény kertünk ékes díszévé és a nyári partik házigazdájává válhat. Hátránya csupán annyi, hogy kis mennyiségű étel elkészítéséhez nem túl gazdaságos.
Miután kiválasztottuk az eszközt, jöhet a helyszín előkészítése. A tűzrakó helyek esetében néhány dolgot szem előtt kell tartani.
Az tűzrakó helyet oda tervezzük, ahol a környezet szélvédett, biztonságos és nincsen építmény vagy olyan fa a közvetlen közelben, melynek árthat a magasra felcsapó láng.
A legegyszerűbb épített megoldáshoz csak téglára és betonra van szükségünk. Az interneten számos segítséget találunk a munkafolyamatokra és azok lépéseinek megvalóstására.
Kialakításnál mindenképp figyeljünk, hogy a tűz körül kényelmesen elférjenek az asztalok és székek. Erősebb igénybevételnél a gyep kikopik, ezért a tűzrakó környékét célszerű egy szélesebb sávban szilárd burkolattal ellátni. Erre tökéletesen alkalmazhatóak az újHÁZ Centrum telephelyein széles választékban beszerezhető térkövek, terméskövek, kavicsok, de használhatunk betonlapokat is. Arra mindig ügyeljünk, hogy az asztal helye legyen stabil.
Főként a kert mérete határozza meg a kerti bútorok típusát, de bármekkora hely álljon rendelkezésünkre, arra mindig ügyeljünk, hogy az asztal legyen stabil, és elég nagy ahhoz, hogy minden kényelmesen elférjen rajta és bírja a terhelést.
A székeket részben a grillsütő körül, részben az asztaloknál helyezzük el. A kerti világítás kialakításáról sem érdemes megfeledkezni. A földbe leszúrt fáklyák amellett, hogy jól mutatnak, még a szúnyogok ellen is hatásosak. A közelben elhelyezett kerti csap pedig nem csak az előkészületeknél nyújt segítséget, de a biztonsági szempontokat szem előtt tartva is igen hasznos lehet.
Amennyiben mindennel megvagyunk és elkészült a kerti tűzhelyünk is, akkor már csak az első grillparti időpontját kell kitűznünk.
Jó szórakozást és sütögetést kívánunk!
Ma már vicces visszagondolni azokra a vascsövekből hegesztett, két méter magas virágtartókra, valamint az apró falemezekből készített szalagfüggönyökre, amelyek két évtizede még térelválasztó szerepet töltöttek be sok-sok nappaliban.
A jellemzően rombusz mintázatú, cserepes virágokkal felszerelt állványok, valamint a sem praktikusnak, sem szépnek nem mondható függönyök mára eltűntek, és szerencsére átadták helyüket a modern térelválasztóknak.
Most már megvan a lehetőségünk, hogy elképzeléseinknek és a helyiség hangulatának megfelelő térelválasztást alkalmazzunk.
A legfontosabb, hogy olyan megoldást válasszunk, amely később könnyen eltávolítható vagy visszabontható, hiszen elképzelhető, hogy évekkel később már nem lesz rá szükségünk.
Az üvegtégla
Az üvegtégla nemcsak ablakok helyettesítésére szolgálhat, de tökéletesen alkalmas belső térformálóként, díszítőelemként is.
Az üvegtéglák nemcsak hangulatos teret varázsolnak a lakásba, de bámulatos fényjátékkal ajándékozzák meg otthonunkat.
Sokféle színben kaphatók, így szinte csak a képzeletünkön múlik, hogy miképp osztjuk meg és varázsoljuk újjá a korábban unalmasabb helyiségeket.
Az okosan alkalmazott dobogók vagy dobogórendszerek hatékonyabbá teszik a térkihsználásunkat, ráadásul a galériával ellentétben átlagos belmagasság is elegendő hozzá.
A dobogó alatti helyet is kihasználhatjuk, hiszen kiváló lehetőség fiókok, vagy akár kihúzható ágyak elhelyezésére. A gyermekszobákban pedig a tanulórészt választhatjuk le vele.
Egy szőnyeg vagy egy reluxa is remek térelválasztó elemmé válhat, ami ráadásul rendkívül mobilis és praktikus is.
De alkalmazhatunk térelválasztóként egy ügyesen összeállított polcrendszert, vagy akár egy kanapét is.
A kerekeken gördülő szekrény vagy polcrendszer nagy előnye a rugalmas felhasználás és a mozgathatóság, hiszen
amennyiben szükséges könnyedén félretolhatjuk őket, és máris egy tágasabb teret kapunk. A szoba stílusához illő anyagból készült paravánnal, állólámpával vagy egyéb fényforrással is tagolhatjuk a teret.
Galéria, lépcső
Amennyiben nagy belmagasságú otthonunk van, egy galériával tudjuk megosztani a nappalinkat vagy hálószobánkat. És persze szerepet kaphatnak a lépcsők is.
Egy nagyobb területű nappaliban például néhány lépcsőfokkal elválasztott szinteltolások remekül kijelölik az egyes lakrészek szerepét és határait.
Egy amerikai konyhás helyiségben például egyértelműen jelzik, hogy meddig tart a nappali, és hol kezdődik az étkező.
Bármilyen térelválasztásban is gondolkodunk, az a legfontosabb, hogy legyünk kreatívak és egyediek. Nem kell megállni a sablonoknál, legyünk merészek.
Napjainkban rendkívül divatosak a kerámialapokkal burkolt padlók.
Népszerűségük nem véletlen: a kerámiaburkolatok nemcsak változatosak és esztétikus megjelenésűek, de egyúttal könnyen tisztíthatók.
A sok előny mellett sajnos van hátrányuk is: felületük sérülékeny. Könnyen megrepednek, vagy kisebb-nagyobb darabok törnek le belőlük a rájuk eső nehezebb tárgyak hatására. Szerencsére az ilyen apró baleseteket mi magunk is orvosolhatjuk.
Amennyiben a padlókerámiák mázas felületén kisebb, kráterszerű lyuk keletkezik, érdemes a kitört darabot egy áttetsző anyagú, kétkomponensű ragasztóval mielőbb szintbe töltenünk.
Utána csiszoljuk le és polírozzuk. Így a sérülés gyakorlatilag észrevehetetlen lesz, ráadásul a sérülés helyét is megvédjük a szennyeződéstől és elszíneződéstől.
Akkor sincs baj, ha a felületből kagylóformában tört ki egy nagyobb darab.
Szerezzünk be egy üvegragasztásra is használható pillanatragasztót, majd a lyukat és a letört darabot is beragasztózva illesszük pontosan a helyére a hiányzó részt.
Előfordulhat, hogy a ragasztó az illesztés során keletkező résben kifolyik. Ilyen esetben várjuk meg, amíg megszárad, majd egy éles snitzerpengével távolítsuk el a sérült rész széléről.
Ezt követően egy közepes szemcséjű nedves polírpapírral egyengessük simára a felületét.
Nagyobb a baj, ha nemcsak kitörik egy darab a burkolatból, de egyúttal meg is reped a padlókerámia.
Sajnos hibás leragasztás miatt is megrepedhet vagy eltörhet a burkolólap.
Ezeket a sérüléseket csak úgy javíthatjuk ki, ha rendelkezünk néhány tartalék lappal. Ezért soha ne dobjuk ki a burkolás során megmaradt kerámialapokat!
Érdemes akár évekig őrizni őket, mert utólag már nagyon körülményes a beszerzésük. A javítás első lépése, hogy a sérült burkolat körül eltávolítjuk a fugát.
Széles fuga esetén használjunk sarokcsiszolót, amelynek tárcsája megkönnyíti a munkát. A keskeny fugatávolsághoz pedig egy fűrészlap az ideális választás.
Ügyeljünk rá, hogy a munka során ne sérüljön meg a szomszédos lapok széle. Ezután következhet a kiemelés.
A sérült burkolólap közepét a legnagyobb repedés mentén vágjuk be, majd egy falvéső segítségével óvatosan, lépésről lépésre távolítsuk el a lap maradék darabjait is.
Utolsó feladatunk, hogy a szomszédos lapok éléről is csiszoljuk le a fugaanyagot, és a “lyukas” aljzatra tegyünk flexibilis csemperagasztót.
Most már minden készen áll ahhoz, hogy helyére illesszük az új burkolólapot.
Ügyeljünk arra is, hogy a többi laphoz képest az új elem ne mozduljon el. Ehhez használjunk fugakereszteket, amelyek segítségével
pontosan beállíthatjuk a padlólapot. Ha a pontos helyzete megvan, egy gumikalapács segítségével szintben is a helyére igazíthatjuk.
Egy nap elteltével az eredetihez hasonló színű anyaggal simítsuk el a fugákat, és készen is vagyunk.
De a legjobb persze az, ha óvatosak vagyunk és próbáljuk megőrizni sértetlenül a kerámialapokat.
Nem túl kellemes élmény felfedezni otthonunkban a penészedést. Sajnos azonban bármikor felütheti fejét, ha úgynevezett hőhíd alakul ki az épületben. Amennyiben valamelyik falunk hidegebb, mint a többi, a pára lecsapódik, és kialakul a penész.
Ez általában az épületek külső falán jelenik meg, de felbukkanhat a társasházak belső válaszfalain is, ha a szomszédban kevésbé fűtenek. És veszélyeztetett a fürdőszoba is, a sok pára miatt.
Szerencsére felvehetjük a harcot! Következzék négy tipp, amelyek egyszerű, mégis hatékony védelmet jelentenek.
1. TIPP
Az egyik legegyszerűbb és leginkább elterjedt módszer, ha egy kemény kefével egyszerűen eltávolítjuk a penésszel fertőzött felületet, majd egy gombásodást gátló falfestékkel kifestjük a helyiséget.
Fontos, hogy ilyen esetben ne csak a penészes részt fessük le, hanem az egész szobát. A gombaölő festék előnye, hogy alaposan beleivódik a falba. Ezt követően már csak arra kell ügyelnünk, hogy a helyiség megfelelően szellőzzön, és pár évig garantáltan nem lesz gondunk a penésszel.
2. TIPP
Amennyiben fürdőszobánk szellőzése nem kielégítő, penészfoltok jelenhetnek meg a csempék fugái és lezárásai mentén, valamint a mennyezet sarkaiban. A megoldáshoz csupán súrolóporra és hipóra van szükségünk.
Keverjük össze a két alapanyagot, majd az így kapot masszát kenjük fel a fugákra. Hagyjuk egy
napig fent, hadd legyen a hatás minél erősebb, majd utána dörzsöljük le egy szivaccsal. Legvégül öblítsük le alaposan a kezelt felületet.
3. TIPP
A gyermekszobát különös tekintettel védenünk kell a penész ellen, hiszen nem szeretnénk, hogy gyermekünk ártalmas környezetnek legyen kitéve. Hatásos megoldás a teafaolaj, amely erősen gombaölő hatású, de egyáltalán nincs ártalmas kipárolgása. A gyermekszobát ezért érdemes ezzel takarítani.
4. TIPP
Következzék végül két igazán olcsó, de praktikus megoldás. Elsősorban a penészedés megelőzésében játszik nagy szerepet, ha csökkentjük a helyiség páratartalmát. Ehhez semmi más nem kell, csak egy tál só, amely magába szívja a nedvességet. Amennyiben már kialakult a penész, készíthetünk egy hatékony koktélt is. Fogyasztásra ugyan nem alkalmas, de a penésszel elbánik:
Keverjünk össze denaturált szeszt és szalicilsavat négy az egy arányban, majd áztassunk bele egy rongyot vagy szivacsot. Ezután alaposan mossuk át a kényes felületet. A munka során mindig használjunk gumikesztyűt!
A gyermekek több időt töltenek szobáikban nyáron, mint az év többi részében, hiszen a hosszú nyári szünet alatt előkerül mindaz a sok játék, amelyekre az iskolai hétköznapokon nem jutott idő.
Földszinti szobák esetén ennek nincs különösebb jelentősége, ám egészen más a helyzet tetőtéri szobák esetén.
A forró nyári napokon, amikor egész nap legszívesebben ott játszanának, de mégis a földszinti nappaliba kényszerülnek, és ott terítik be a szőnyeget játékaikkal.
A légkondicionáló berendezés lehet az egyik megoldás, de valljuk be, gyermekszoba esetén ez nem a legbölcsebb döntés.
Cserélje inkább régi tetőablakát korszerűre, így több fokkal is csökkenhet a gyerekszoba levegőjének hőmérséklete.
Egy tetőablak cseréje sokkal egyszerűbb, mint gondolná. Ha ugyanolyan méretűre cseréli az ablakot, mint amilyen a régi volt, néhány óra múlva már élvezhetik is a komfortosabb tetőteret.
Nézzük, miből áll egy tetőablak-csere! A legegyszerűbb, ha felveszi a kapcsolatot egy szakemberrel, aki felméri a tetőtéri ablak állapotát, a kibontási és cserelehetőségeket, és a legmegfelelőbb megoldást ajánlja majd Önnek.
Érdemes az ablakcserével hosszú távon gondolkodnia. Ha eddig nem érezte megfelelőnek a beáramló fénymennyiséget, akkor a csere lehetőséget nyújt, hogy szélesebb vagy hosszabb ablakot válasszon, netalán többet.
Ekkor számítania kell rá, hogy a munkálatok tovább tartanak majd, de így sem lesz egy-két napnál hosszabb.
Ha az eredeti ablakméretnél és darabszámnál marad, akkor szakemberrel közösen válasszák ki a kilincs-elhelyezkedésben, működtetésben, üvegezésben legmegfelelőbb megoldást.
A piacvezető tetőtéri ablakgyártó kínálatában minden igényre és pénztárcára talál megoldást, érdemes alaposan áttanulmányozni a termékajánlatokat.
Mindenképpen gondoljon a beépítési magasságra, hogy elkerülje a kényelmetlen működtetést!
Alsó kilincses nyitású típusokat csak ideálisnál magasabb beépítés esetén érdemes választani, például 150 cm-re a padlószinttől.
Ideális beépítési magasság (kb. 90 cm-re a padlótól) esetén mindenképpen jobban jár, ha felső kilincses tetőtéri ablakot vásárol, hiszen az ablak működtetése akkor is könnyű, ha bútorok kerülnek alá, illetve a felső kilincs elérhetősége miatt az ablak olyan magasra kerül, hogy Ön állva és ülve egyaránt kiláthat.
A beépítés menete az egyik legfontosabb lépés, mert valószínűleg a régi tetőablakok nem voltak még elegendően körbeszigetelve, körbefóliázva.
Ma már az ablakok méretére gyártott hőszigetelő keret és alátétfólia garantálja, hogy az ablak és a tetőszerkezet kapcsolata hőhíd-
és páramentes lesz, azaz később sem kell aggódnia penészedés vagy beázás miatt.
Még az ablakok megrendelése mellett ne feledje az árnyékolókat sem!
A piacvezető tetőtéri ablakgyártó nem csupán az ablak kínálatában nyújtja a legszélesebb választékot, hanem a kiegészítők terén is minden igényre megoldással szolgál.
Ha szeretné akár 5 fokkal csökkenteni a gyerekszoba hőmérsékletét, külső hővédő rolóra mindenképpen szüksége lesz.
A nyári hőség akár 73%-át is megfékezi, mielőtt az elérné az üvegfelületet.
A tetőtéri ablakokra szerelt, szintén eredeti árnyékolók fontos tulajdonsága, hogy az ablakszárny akkor is nyitható marad, ha a rolók le vannak húzva.
Így a hajnali levegőcsere vagy a nappali szellőzés folyamatosan és kényelmesen biztosított, a mesterséges levegő helyett.
Váltson most új, korszerű tetőtéri ablakokra, és a nyarat éppen úgy fogják élvezni csemetéi a tetőtéri kuckójukban, mintha a parkban vagy az eddig hűvösebb nappali szőnyegén játszanának.
Egy építkezés vagy felújítás sosem az építőanyag megvásárlásával kezdődik. A konkrét építési munkát megelőzi a tervezési szakasz, anyagszámítás és egyéb kalkulációk, amelyek épp olyan fontosak, mint a gyakorlati feladatok.
Érdemes ezekben a kérdésekben is szakértőre bízni magunkat, mert a megfelelő építőanyag választással és pontos számításokkal nemcsak időt, de rengeteg pénzt is megspórolhatunk.
Ebben nagy segítségünkre lesz az újHÁZ Centrum, amely rendkívül széles választék és nagyszerű ár-érték arány mellett számos szolgáltatással könnyíti meg a tervezési szakaszt.
Forduljunk olyan szakemberekhez, akik mindenre kiterjedő építőanyag ismeretük, valamint gyakorlati tapasztalataik révén leveszik a döntések terhét a vállunkról és személyre szabott tanácsadással segítenek.
Az újHÁZ Centrum szakemberei a nemzetközi gyártó partnerek rendszeres oktatásaiból, valamint saját építőipari tanulmányaikból nyerik széles körű anyag és technológia ismereteiket, így mindig felkészülten, naprakész információkkal állnak rendelkezésünkre.
Mielőtt beszerezzük a megfelelő építőanyagokat, feltétlenül tájékozódjunk az építkezéshez, felújításhoz elengedhetetlen anyagok pontos kiszámításáról. Mérjük fel a szükséges rátartásokat és a lerakási mód alapján igényelt plusz mennyiségeket.
Előfordulhat, hogy a tervek nem tartalmazzák a pontos anyagkiírást, de arra is van példa,
hogy a felújítási, illetve átépítési munka nem a műszaki alaprajzok szerint készül. Ilyen esetekben anyagszámítást kell végezni.
Az újHÁZ Centrum kereskedéseinek szakemberei a helyiségeink méretei alapján segítenek kiszámolni, hogy a tervezett munkálatokhoz az egyes építőanyagokból mennyit érdemes beszereznünk.
Nemcsak a szükséges építőanyag mennyiségét kell ismernünk, de érdemes tiszában lennünk a pontos költségekkel is. Igényeink meghatározását követően a szakemberek személyre szabott költségkalkulációt készítenek, amely az anyagszükségletünk tekintetében biztosítja számunkra a pontos tervezhetőséget.
Az újHÁZ Centrum a költségkalkuláció során a szükséges mennyiségeken túl az egyedi gyártói és forgalmazói kedvezményeket is beszámítja, ráadásul a végösszeget a mennyiségi kedvezmények tovább csökkenthetik.
A fentiekből egyértelműen látszik, hogy miért érdemes az építőanyagokat egy helyről a maximális kedvezmények kihasználása mellett beszereznünk.
Az újHÁZ Centrum, kereskedései nagy volumenű megrendeléseinek köszönhetően, rendkívül kedvező gyártói árakon szerzi be az építőanyagokat, amely kedvezményeket tovább érvényesít vásárlói felé.
Nekünk csak az a feladatunk, hogy éljünk a lehetőséggel és bízzuk magunkat a szakértőkre.